رفتار درست در برقراری ارتباط در محیط کار 

دلیل بیش‌تر اختلافات و سوءتفاهم‌ها از کجاست؟ به‌طور طبیعی در تمام روابط بین زن و شوهر، والدین و فرزند، میان دوستان و همچنین همکاران در محیط کار و… شاهد اختلافاتی بر مسائل بعضاً کوچک هستیم و این به دلیل تحلیل رفتار و گفتار طرف مقابل بر اساس پندار یا موقعیت شخصی است.

تاکنون به این فکر کرده‌اید که وقتی از کاری، رفتاری یا صحبتی از سمت همکاران دوستان و خانواده و… ناراحت می‌شویم فقط کافی است برای لحظه‌ای با کفش‌های او راه برویم و این امر را مد نظر قرار دهیم که صحبت از زبان چه کسی و با چه تربیت و منشی و در چه موقعیتی بیان شده است؟ چنانچه چنین پیش‌فرض‌هایی را در مواجهه با دیگران اختیار کنیم بسیاری از رفتارها و گفتارها، دیگر برای ما رنجش‌آفرین نیست.

یکی از دلایلی که موجب رنجش ما از برخی رفتارهای طرف مقابل می‌شود همین نگاه شخصی به مسائل است، چراکه انسان ذاتاً تمایل دارد بر اساس خواسته‌های خود با او رفتار شود.

ولی آیا خودِ ما چگونه رفتار می‌کنیم؟

آیا ما می‌توانیم آن‌گونه که دیگران دوست دارند رفتار کنیم؟

چگونه می‌توانیم تفاوت‌های شخصیتی هر فرد را بدانیم؟

همه‌ی ما می‌دانیم که یک رفتار خاص برای هر فرد مناسب نیست و رگ خواب آدم‌ها متفاوت است. برای مثال همه‌ی افراد طرفدار مهمانی نیستند و اگر دعوت به یک مهمانی، فردی را خوشحال کند همان مهمانی و همان دعوت ممکن است آرامش فرد دیگری را بر هم بریزد. از این‌رو، یک رفتار ثابت صحیح برای همه‌ی افراد وجود ندارد. اصلی که بر تمام رفتار‌ها حکم‌فرما است «انسانیت» است؛ تعریفی که می‌توان برای اخلاق ارائه کرد. اصل انسانیت در هر رفتاری که از ما سر می‌زند این است که

این مقاله را هم بخوانید  مسولیت پذیری نسبت به افکار و حال بد یا خوب خود و برقراری ارتباط موثر

قبل  انجام دادن هر عملی، به این فکر کنیم  که اگر تمام آدم‌های دنیا این عمل  را انجام دهند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

و یا

قبل هر رفتاری که در برقراری ارتباط با افراد چه خانواده ،چه دوستان ، چه همکاران و چه هر فرد غریبه ای که از ما سر می زند قبل از انجام آن رفتار به این فکر کنیم آیا این عمل شخص را از ما دور، یا به ما نزدیک می کند .

برای مثال اگر می‌خواهم زباله‌ای از ماشین به بیرون بیاندازم این مسأله را در نظر بگیرم که اگر تمام آدم‌های دنیا همین کار مرا تکرار کنند چه اتفاقی می‌افتد؟

و یا اگر در خیابان زباله‌ای می‌بینم و آن را از روی زمین بر می‌دارم باز چه اتفاقی می‌افتد؟

و یا هنگام برقراری ارتباط با مدیر یا کارمند خود در محیط کار،

اگر  با لبخند و با انرژی باشد  همکار یا مدیرمان  را از ما دور می کند یا به ما نزدیک ؟و پیامد آن برای ما چه خواهد بود؟

فرض کنید اول صبح  وارد محل کار خود شدید و با اخم و ناراحتی مدیر خود هنگام سلام و احوالپرسی صبحگاهی  مواجه می شوید آیا تمایل به ادامه صحبت و تبادل نظر در طول روز با مدیر خود هستید و یا با خود  می گویید امروز از آن روز هایی ست که نمی توان سمت رئیس رفت ؟؟

و  مدیرانی بودند که به خاطر دوری و فاصله از  کارمند خلاق خود به خاطر برخوردی که داشته اند  ایده ها و فکر های نابی را از دست داده اند.

این مقاله را هم بخوانید  رعایت آداب معاشرت و داشتن ارتباط موثر با غلبه بر میل طبیعی قضاوت کردن

 

با این طرز فکر و معیار به راحتی می‌توان انسانیت و اخلاق را در تمام رفتارها و اعمالی که در طول شبانه‌روز، چه در تنهایی و چه در برخورد با دیگران از ما سر می‌زند جاری کنیم .

 

برقراری ارتباطی با کیفیت  نه در مدرسه و نه در خانواده به ما آموزش داده نشده است و ذاتی هم کسی چگونگی برقراری ارتباط را نمی داند و باید آن را یاد گرفت …

 

یوستین گردر در کتاب دنیا ی سوفی می گوید :اسب اسب به دنیا می آید ولی انسان انسان به دنیا نمی آید ،باید او را آموزش وتعلیم داد تا انسان شود .

 

برای برقراری یک ارتباط مؤثر کافی است دیگران را آن‌گونه که هستند دوست بداریم.

همه‌ی ما به خود، به عنوان یک ماهیت مستقل آگاه هستیم. هم‌نوعان خود را به عنوان یک فرد مستقل می‌شناسیم و درک می‌کنیم. به گذشته‌ی خود آگاه هستیم. از امکانات آینده‌ی خود تا حدودی باخبریم. می‌دانیم که ناخواسته به دنیا آمده‌ایم و بدون اراده از دنیا می‌رویم. از تنهایی و جدایی باخبریم و از به بیچارگی خود در برابر طبیعت و اجتماع آگاهیم و به خاطر همین آگاهی‌ها است که سعی داریم با انسان‌های دیگر ارتباط برقرار کنیم زیرا می‌دانیم با این افکار در زندان تنهایی خود دیوانه خواهیم شد.

بر اساس این اصل که ما تنها مسؤول رفتار و افکار و اعمال خود هستیم و قادر به کنترل دیگران نیستیم برای داشتن احساس خود و اثرگذاری آن در دیگران باید از آن‌چه در وجود خود است ببخشیم.

بخشش مظهر قدرت انسان است. انسان در زمان بخشش می‌تواند به قدرت و داشته‌های خود پی ببرد و در بخشش است که احساس زنده بودن و زندگی کردن می‌کند.

این مقاله را هم بخوانید  چگونگی برقراری ارتباط موثر (آداب معاشرت) در محیط کار

منظور از بخشش تنها مسائل مالی نیست؛ من غنی هستم پس می‌بخشم و یا با بخشش خود را محروم می‌کنم. بلکه بخشش می‌تواند از هر آن‌چه که در درون ما زنده است صورت گیرد، مثل علایق ما، ادراک ما، آگاهی‌ها و دانش ما، خلق و خوی ما و حتی بخشش می‌تواند اهدای یک حس خوب با لبخند باشد؛ به همین سادگی!

در برقراری ارتباط مؤثر با دیگران اگر همیشه این را به خاطر داشته باشیم که دیگران را آن‌گونه که هستند با هر تیپ و شخصیتی، به واسطه‌ی انسان بودنشان و با هر عقاید و افکاری دوست داشته باشیم و پیش از هر نوع رفتار و گفتاری، این سؤال را از خود بپرسیم که آیا این عمل، دیگری را از من دور می‌کند یا نزدیک؟ آن‌گاه مطلوب‌ترین ارتباطات را بر مبنای روابط انسانی به وجود خواهیم آورد.

باید یاد بگیریم به دیگران به واسطه‌ی وجود خودشان احترام بگذاریم نه به خاطر مدلی از رفتارهای متقابل که باب میل ما است.

برقراری یک ارتباط مؤثر با کسی که می‌خواهد ما را کنترل کند یا تغییر دهد یا با کسی که می‌خواهیم او را کنترل کنیم یا تغییر دهیم، اگر غیرممکن نباشد بسیار دشوار است.

 به یاد داشته باشیم:

ما فقط مسؤول کنترل رفتار خود هستیم.

 

 

رضوان ملکی
رضوان ملکی
مهندس رضوان ملکی ، مدیر عامل شرکت صادراتی یوتاب تجارت ؛ مدرس مهارت های ارتباطی و آداب معاشرت تجاری و سازمانی...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد.
همین الان اولین درس دوره رایگان به ایمیل شما ارسال شد!