شناخت دنیای مطلوب خود و دیگران میانبری در برقراری ارتباط موثر

دنیای مطلوب

همه‌ی ما دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم را با حواس پنجگانه‌ی خود درک می‌کنیم، آن را می‌بوییم می‌چشیم لمس می‌کنیم می‌بینم و می‌شنویم و همه‌ی فکر می‌کنیم دنیا برای همه‌ی ما یکسان است اما مانند فیل شناسی کوران مولانا که در این داستان از چند نفر  که در طول زندگی خود فیلی ندیده بودند، خواسته می‌شود فیلی را در تاریکی توصیف کنند یکی از آن‌ها وقتی خرطوم فیل را لمس می‌کند می‌گوید «این حیوان مانند یک ناودان است» دیگری گوشش را لمس می‌کند می‌گوید «این حیوان مانند یک باد بزن است» و سومی پایش را لمس می‌کند می‌گوید «این حیوان به ستونی می‌ماند»

هیچ دو نفری واقعیت بیرونی را از آن‌چه که وجود دارد یکسان درک نمی‌کند. 

پیل اندر خانه‌ی تاریک بود        عرصه را آورده بودندش هنود
از برای دیدنش مردم بسی      اندر آن ظلمت همی  شد هر کسی 

شعر مولانا از دفتر سوم مثنوی معنوی علاقمندان می توانند داخل گوگل سرچ کنند 

در حقیقت ما بخش قابل توجهی از واقعیت را آن‌گونه که دوست داریم ،درک می‌کنیم.
مثبت اندیشان و منفی‌نگر‌ها در دنیای واحدی زندگی می‌کنند همان‌گونه که عاقلان و دیوانگان ولی هر کدام دنیا را به گونه‌ای متفاوتی می‌بینند. مسلما ادراکات ما از دنیای واقعی می‌تواند نزدیک به ادراکات دیگران باشد که اگر غیر از این باشد کنار آمدن در کنار هم‌دیگر غیرممکن می شود ، ولی این ادراکات شبیه هم نیستند.
در حقیقت ما دارای سه دنیا هستیم.

دنیای واقعی: دنیایی ست که به ظاهر برای همه‌ی ما یکسان است و یا هر آن چیزی که بشر بر آن توافق دارد

دنیای ادراکی: دنیای ادراکی درک متفاوت هر کس از دنیای واقعی است.

دنیای مطلوب یا دنیای آرمانی: دنیای دلخواه و دنیای خواسته‌های ماست دنیایی که که مربوط می شود به اشیا اشخاص و مکان ها و باورهایی که دوست داریم.

مثالی که برای درک این سه دنیا می‌توان زد این است که در دنیای واقعی من مدیر، یک کارمند خانم دارم و همه آدم‌ها سر این موضوع که کارمند من مونث است توافق دارند. در دنیای ادراکی برداشت من از این خانم به عنوان مثال این است که آیا این خانم با هوش است و با استعداد یا خیر و این درک می‌تواند از دیدگاه آدم‌هایی که این خانم را می‌شناسند متفاوت باشد برای مثال من مدیر این خانم را به خاطر هوش و توانایی در حرفه اش استخدام کرده ایم در صورتی که مدیر شرکتی که قبلا او در آنجا کار می‌کرده او را به دلیل عدم توانایی او را از شرکت اخراج کرده است بنابراین کارمند خانم در دنیای واقعی من و مدیر شرکت قبلی مونث است ولی درک ما از توانایی ایشان که منجر به نمره دادن و ارزشیابی می‌شود متفاوت است.
یا به زبان ساده‌تر کویر در دنیای واقعی همه یک سرزمین بی آب و علف است ولی در دنیای ادراکی از نگاه یک فرد هیچ زیبایی ندارد و هیچ گاه برای تفریح و لذت آنجا نمی‌رود در صورتی که در دنیای ادراک فرد دیگر یک مکان زیبا و منحصر به فرد است که حتی کتابی به نام کویر و اشعاری در وصف زیبایی متفاوتش نوشته می‌شود.
در حقیقت بر اساس تئوری انتخاب دلیل ادراکات ما از واقعیت، به دنیای دیگری مربوط می‌شود که دلخواه و خاص هر کدام از ماست و آن را دنیای مطلوب می‌نامیم. گلسر می‌گوید این دنیای کوچک و شخصی که هرکس به فاصله‌ی کمی از تولدش شروع به خلق آن در حافظه اش می‌کند و در تمام طول عمر به احیای آن می‌پردازد سه مقوله‌ی مشخص را در بر می‌گیرد.

این مقاله را هم بخوانید  گوش دادن موثر و اهمیت آن در ارتباط موثر

۱٫افرادی که بسیار دوست داریم با آن‌ها باشیم.

۲٫چیزهایی که بسیار دوست داریم داشته باشیم و تجربه کنیم.

۳٫باورها و اعتقادها که بر بخش بزرگی از رفتار ما حکومت می‌کنند.

در واقع دنیای مطلوب ما حاوی افراد، اشیا، دانش و معلوماتی است که بیش‌ترین اهمیت را در برای ما دارند.
مادر اولین فردی ست که وارد دنیای مطلوب ما می‌شود و شخصی است که هیچ گاه از دنیای مطلوب ما خارج نمی‌شود و چنانچه بر خلاف انتظارات و خواسته‌های ما باشد اگر دنیا‌ی مطلوب را به آلبوم عکسی تشبیه کنیم تنها به صفحات پایانی آلبوم می‌رود ولی از آلبوم ما خارج نمی‌شود.
ولی افراد دیگر اشیا و باورها می‌توانند از آلبوم خواسته‌های ما خارج شوند و تصاویر دیگر جایگزین شود.
تصاویر دنیای مطلوب بهترین راه نیازهای انسانی را به ما نشان می‌دهند.

وقتی احساس بسیار خوبی پیدا می‌کنیم که به گونه‌ای دست به انتخاب‌هایی بزنیم تا فرد شئی یا باوری که در دنیای واقعی با آن سر و کار داریم با تصویر آن شخص فرد شئ یا باوری که در دنیای مطلوب داریم مطابقت داشته باشد و تا جای ممکن با هم برابری کنند، باید در نظر بگیریم در تمام طول زندگی بیش هر چیز دیگر با دنیای مطلوب خود سرو کار داریم.
هر کسی یا هر چیزی یا هر مکانی که به ما احساس خوب دهد وارد دنیای مطلوب ما می‌شود ولی این موارد گارانتی نیستند به این معنی که چون وارد دنیای مطلوب ما شدند دیگر از آن خارج نمی‌شوند بلکه با یک احساس بد نسبت به آدمی و یا اتفاق بد در یک مکانی که دوست داشتیم از دنیای مطلوب ماخارج می‌شوند و جای آن‌ها را افراد و موارد دیگر می‌گیرد
بعضی از خواسته‌های ما در دنیای مطلوب می‌تواند از صبح تا شب عوض شود ولی نیاز‌های ما عوض نمی‌شود
برای مثال ما در نیاز به بقا گرسنه می‌شویم و به غذا نیاز داریم ولی این‌که هر بار این گرسنگی را با چه خواسته‌ای برطرف کنیم می‌تواند متفاوت باشد یک بار پیتزا بار دیگر دیزی و…
بنابراین:

این مقاله را هم بخوانید  چگونه در برقرای یک ارتباط موثر،کلام تاثیر گذار داشته باشیم

خواسته‌ها‌ی ما اصیل نیستند ولی نیازهای ما اصیل هستند.

اگر می‌دانستیم چنین دنیایی درون همه‌ی ما وجود دارد و نقش بسیار مهم آن را در زندگی خود درک می‌کردیم خیلی راحت‌تر می‌توانستیم با هم کنار بیاییم. برای مثال اگر یک مدیر دنیای مطلوب کارمند خود را درک کند تنها کافی است جایگاهی در این دنیای مطلوب به خود اختصاص دهد آنگاه است که کارمند با دل و جان برای سیستم او دلسوزانه کار خواهد کرد و وای بر حال مدیر‌ی که کارمندش او را از دنیای مطلوبش بیرون کرده باشد هیچ پاداش و تنبیهی تضمین وفاداری و بالا بردن کیفیت کار کارمند نخواهد بود.
همه‌ی ما در دنیای مطلوب خود به آدم‌های خشنود و حمایت‌گر نیاز داریم، وگرنه هیچ پیشرفتی نخواهیم کرد و این نقش حمایتگر را والدین، معلمان، کارفرمایان و مدیران باید ایفا کنند. متاسفانه بسیاری از مدیران، روسا و معلمان نمی‌دانند و درک هم نمی‌کنند که تا چه حد لازم است با افرادی که مدیریتشان می‌کنند یا آموزششان می‌دهند باید گرم و صمیمی باشند و حمایتشان کنند. این کار دشواری نیست و چند دقیقه توجه در روز معجزه می‌کند اما اکثر مدیران و … اهمیت این توجه و مهم را نمی‌فهمند و نمی‌دانند دانش آموزان و کارمندانی که الان کم کاری می‌کنند اگر محبت و حمایت دریافت کنند مشتاقانه سختکوش و خودکار می‌شوند.
استادی داشتم مدیر کلنیک روانشناسی تعریف می‌کرد وقتی من را به عنوان مدیر این کلینیک انتخاب کردند برای من یک آبدارچی که نظافت کلینیک را به عهده بگیرد فرستادند. وقتی او وارد اتاق من شد و خودش را معرفی کرد من چون آن روز پرمشغله بودم تنها وظایف و قوانین کلینیک را برایش گفتم. وصحبتی دیگری نداشتیم تا یک هفته که کمی کارم سبک شده بود صدایش زدم و از او خواستم تا کمی با هم گپ بزنیم و او از خود و خانواده اش بگوید. در حالی که تعجب کرده بود ولی از زندگی و مشکلات خود برایم گفت و من تا او صحبت می‌کرد تمام توجهم به او بود حتی تلفنم که زنگ خورد تماس را ریجکت کردن و همه‌ی حواسم را به او دادم بعد از اتمام صحبت هایش با توجه به این‌که فهمیده بودم پدر سه شهید است به خاطر افتخار آفرینی پسرانش صبر و شکیبایی او را تحسین کردم و  گفتم پدر از این‌که این‌جا در کلینیک کنار من هستی خوشحالم و مطمئن باش از هنگام مواجه با هر مشکلی در صورتی که کمکی از دستم برآید هیچ کوتاهی نمی‌کنم.
فردای آن روز دیدم که پشت دفتر من ایستاده و به محض این‌که من را دید گفت ده دقیقه تایم به من امروز اختصاص دهید به او گفتم حتما امروز فرصتی را برایت خالی می‌کنم ولی الان باید برای انجام ماموریتی بیرون روم و این به ذهن من آمد چون دیروز گفتم کمکت می‌کنم حتما وام یا پولو مرخصی می‌خواهد وقتی به کلینیک برگشتم او دوباره از من کسب اجازه برای صحبت کردن کرد.
هنگامی که روبه روی من روی صندلی نشست اشک در چشمان پیر مرد حلقه بست و با همان لهجه ی شیرینش گفت من فقط می‌خواستم از شما تشکر کنم برای انکه من را شنیدی و برای من اهمیت قائل شدی که کمی از خودم بگویم و در این بیست و پنج سال سابقه‌ی کار تا الان هیچ کارفرمایی برایش شخص من و زندگی من مهم نبوده ولی من برای شما مهم بودم.
همین میزان توجه یک دنیای دل انگیز برای آن پیر مرد ساخت و استاد من آقای دکتر در دنیای مطلوبش جای گرفت.
نیاز به ارزشمندی یا همان نیاز به قدرت را همه‌ی انسان‌ها مانند تمام نیازهای دیگر دارند ولی درخواست  نیاز  ارزشندی برای اغلب انسان ها چشمگیر و پر رنگ‌تر است بنابراین محبت و توجه خود را از دیگران دریغ نکنیم منتقل کننده‌ی یک حس خوب باشیم تا حال خود را خوب کنیم.

این مقاله را هم بخوانید  زبان بدن و اهمیت تماس چشمی در برقراری ارتباط موثر

واقعیت برای همه‌ی ما یکی نیست؛ واقعیت‌های هر دو نفر و ما باید به واقعیت‌های خود بپردازیم چون هیچ کنترلی بر واقعیت دیگران نداریم.

رضوان ملکی
رضوان ملکی
مهندس رضوان ملکی ، مدیر عامل شرکت صادراتی یوتاب تجارت ؛ مدرس مهارت های ارتباطی و آداب معاشرت تجاری و سازمانی...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد.
همین الان اولین درس دوره رایگان به ایمیل شما ارسال شد!