چگونگی برقراری ارتباط موثر (آداب معاشرت) در محیط کار

در این مقاله به رعایت اصولی کلی دررعایت آداب معاشرت در محیط کار با هر نوع شخصیت و ویژگی های فردی را عنوان می کنم، که دانستن آن لازم و ضروری ست ،چرا که اکثر شاغلین چه بخواهند چه نخواهند زمان بیشتر ی را با همکارانشان  می گذرانند تا با دوستانشان یا حتی خانواده در خارج از محیط کار .

در زندگی اجتماعی باید اخلاقیات و اصول درست رفتاری را برای برقراری ارتباط موثر دانست و برای ادامه دار بودن روابط و ایجاد صمیمت و تاثیر گذاری بر اشخاص آن را رعایت کرد .

در محیط کار ما با محیط بزرگی از مردم در ارتباط هستیم جایی که رفتارهای شایسته میتواند مستقیما منجر به ترفیع مقام در کار و ایجاد یک محیط کار خوشایند شود .

در طول تمام بالا و پایین شدن های زندگی کاری فرقی نمی کند حتی غیر کاری بگذاریم رفتارهای شایسته نشان ویژه ما باشد .با آرزوی داشتن روز خوب برای دیگران و یا کمک به دیگران هنگامی که به کمک نیاز دارند با یک برخورد خوشایند  و یا پر انرژی بودن و انرژی مثبت به دیگران منتقل کردن با به کار بردن جملاتی چون چقدر امروز همه چیز عالیست و یا چقدر این لباس جدید شما زیباست و…همه ی این ها می تواند ما را به عنوان یک شخصیت کامل نشان دهد و چنین رفتار های یک مزیت رقابتی به فرد میدهد و بر شاخص شدن شخص در محیط کار اثر می گذارد .

در بازار رقابتی امروز که هر روز رقابت آمیز تر می شودو  باسرعت زیاد در حال رشد است بهتر و عاقلانه تر است هر مزیت ممکنی را داشته باشیم .

اگر می خواهید فردی شاخص باشید همیشه سر وقت در جلسات حاضر شوید دارای رفتارهای مثبت  سرزنده و پر انرژی باشید و با بهانه هایی مانند مریضی کارتان را منتفی نکنید و یا  ترافیک را بهانه ی دیر رسیدن و تاخیر سر کار خود ندانید.برای برجسته شدن شرایط آن را باید بدانیم و رعایت کنیم .

این مقاله را هم بخوانید  چگونه در برقرای یک ارتباط موثر،کلام تاثیر گذار داشته باشیم

اکنون در دو قسمت به برقراری ارتباط  با همکاران (هم رده ها )و در آخر با زیر دستان می پردازم که همانطور که گفتم دانستن این موارد یک مزیت رقابتی قوی را ایجاد می کند .

 

برقراری ارتباط با افراد هم رده

هر شرکت یا سازمانی در کل هر شرایط کاری قوانین مربوط به خود را دارد .شاید مانند یکدیگر لباس بپوشند مانند شرکت های هواپیمایی که کارکنان آنها لباس یک رنگ و یک دوخت بنا به آقا یا خانم بودن می پوشند .یا برنامه مشابهی و تایم مشابهی برای نهار دارند در زمان مشخصی به محل کار میرسند و همچنین محل کار خود را ترک می کنند و بسیار قوانین دیگر این تشابه و ایجاد قوانین در سازمان یا شرکتی می توان به عنوان شخصیت آن سازمان در نظر گرفته شود .

پیشنهاداتی در آداب معاشرت با همکاران و هم رده های خود

در محیط های کاری ما با افراد گوناگون  با مذهب و ملیت های  و نژادهای متفاوت ارتباط داریم .و این نباید باعث شود که ما آنها را با اصلیت قومی یا نژادیشان شناسایی کنیم و یا جک های قومی ملیتی تعریف کنیم .انسان ها انسان هستند باید شان و منزلت آن ها حفظ شود .از نام ها و عناوین آنها استفاده کنیم و از برچسب زده به آنها خود داری کنیم .

باید عناوین شغلی را با دقت به کار ببریم .مسول دبیر خانه منشی نیست و مسول فن آوری اطلاعات هم تعمیر کار کامپیوتر نیست

در شرکت ها ممکن است افراد مسن هم رده و هم رتبه ی افراد باشند و یا حتی جوان ترها مدیران کارکنان مسن تر باشند .در چنین شرایطی لازم است مراقب رفتارهایتان باشید و در نظر داشته باشید همکاران مسن تر و با تجربه تر به دلیل مدت اشتغال و سابقه و مهارتشان لایق احترام بیشتری هستند .

این مقاله را هم بخوانید  عوامل شکست ارتباطات

نسبت به نیازهای ویژه ی همکاران خود مسول باشیم و به آنها اهمیت دهیم برای مثال اگر یکی از همکاران ما برای کاری و مساله ای مجبور به مرخصی شد این اطمینان را به او بدهیم که مسولیت او را در روزی که نیست انجام خواهیم داد .

به نوع شخصیت و تیپ های شخصیتی آنها توجه کنیم .بنا به شناخت شخصیت آنها توضیحاتی که در فصل یک دادم  و وفق دادن خود با آنها و داشتن رفتار  مناسب که دوست دارند یک همکار موثر و مفید باشیم .

همکاران ما یک بخش حیاتی از زندگی اجتماعی ما هستند.و داشتن روابط شایسته مهم ترین عامل موفقیت در شغل ماست .در روابط با همکاران باید حدی مشخص کنیم و مواظب باشیم که صمیمیت بیش از حد مرزها و حرمت ها را نشکند .

به عنوان یک شخص همیشه شاکی و غرغرو یا کسی که با خود انرژی و حال و هوای بد به محل کار می آورد معروف نشوید در مورد هر کاری که در محیط کار خود انجام می دهید نگرش مثبتی ایجاد کنید و برای گفتن نه به درخواست یا پیشنهادی نیاز نیست بی ادبو یا کنایه گو باشیم .

چگونگی رفتار با زیر دستان یا (آداب معاشرت با زیر دستان )

در کتاب خانه ها و کتاب فروشی ها پر از کتاب هایی درباره ی روش های مدیریت و و طرز رفتار مقام ارشد با زیر دست خود است مهمترین رفتار و آداب معاشرتی که که با افراد زیر دستتان وجود دارد تنها در یک جمله است

در جمع تشویق کنید و در خلوت انتقاد کنید.

لازم نیست دیگران بفهمند که آقای x یا خانم y  که مسول حسابداری شما هست با تاخیر صورت حساب های ماهیانه را به شما تحویل می دهد و هیج گاه سر ماه برای ارائه ی بیلان ماهیانه مالی آماده نیست ولی اگر یک مشتری از پیگیری و اخلاق هر کدام از کارکنان شما تعریف و تشکر کرد لازم است پیام این تشکر و این تعریف را به گوش همه ی کارکنان برسانید .

این مقاله را هم بخوانید  رعایت آداب معاشرت و داشتن ارتباط موثر با غلبه بر میل طبیعی قضاوت کردن

یکی از مهمترین رفتارهایی که هر مدیری می تواند نسبت به کارکنان و زیر دستان خود داشته باشد این است که زمانی که مدیر به خاطر برجسته بودن در زمینه ی کاری خوش با  و گرفتن مراسم و دریافت  جوایز یا لوح ها تقدیر می شود افتخار آن لحظه ی با شکوه را با کارکنان خود سهیم شوید و از آنها و تلاش شا ن در آن مراسم یاد کنید و از انها تشکر کنید به وجود آنها که این موفقیت را برای شما ایجاد کرده اند اشاره کنید

اهمیت دادن شما باعث دلگرمی آنها می شوند اینکه دیده می شوند و تلا ش هایشان مورد تقدیر قرار می گیرد و اینکه در کمک به شما برای داشتن آینده ای کاری بهتر مشتاق تر و پر تلاش تر خواهند بود .

امیدوارم این مقاله برای شما دوست عزیز و فرهیخته ام  کاربردی و مفید واقع شود. در صورت تمایل خوشحال می شوم برای بهبود نوشته ها نظر انتقادی  و یا پیشنهادی خود را بنویسید.

 

تشکر از اینکه دقایقی را همراه من ،در سایت هستید .

“دوستتان دارم”

…بدرود…

به امید اینکه دنیا را کمی بیش تر از آنجه تحویل گرفته ایم تحویل دهیم .

 

رضوان ملکی
رضوان ملکی
مهندس رضوان ملکی ، مدیر عامل شرکت صادراتی یوتاب تجارت ؛ مدرس مهارت های ارتباطی و آداب معاشرت تجاری و سازمانی...

5 دیدگاه ها

 1. با سلام
  به موضوع مهمی اشاره کردید که اتفاقا دغدغه من نیز هست.
  در سازمان ها و ادارات و حتی اماکنی مانند رستوران ها متاسفانه رفتارهایی رایج شده است که هم به شخصیت افراد و هم به وزانت موسسات لطماتی وارد می کند.
  من فکر می کنم آگاهی بخشی در زمینه حریم خصوصی و بایدها و نبایدهایش بتواند تا حدودی در آگاهی بخشی تاثیرگذار باشد.
  ممنون از سایت خوبتان و مقالات مفیدتان و قلم گیرایتان

 2. ممنون استاد بسیار استفاده بردم از نوشته ی شما

 3. مشایخ گفت:

  سلام
  بسیار عالی
  ممنون از این که مطاالب روانی را درقالبی زیبا ارائه داده بودید

 4. مشایخ گفت:

  پیشنهاد می کنم در زمینه آداب معاشرت کلامی در سازمان ها هم مقاله ای بنویسید
  ممنون از شما

  • رضوان ملکی گفت:

   درود بر شما دوست عزیز،
   سپاس از توجه و پیشنهاد شما ،
   مقاله ای با محتوای کلام تاثیر گذار در برقراری ارتباط ،با نام چگونه کلامی تاثیر گذار در برقراری ارتباط موثر داشته باشیم، داخل سایت قرار گرفته
   در صورت امکان ممنون میشم محبت بفرمایید مطالعه کنید و باعث خوشحالی ست اگر نظر خود را در ارتباط با این مقاله بنویسید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد.
همین الان اولین درس دوره رایگان به ایمیل شما ارسال شد!